Sisäasiainministeriön poliisiosasto esittäytyi

Sisäasiainministeriön poliisiosasto esittäytyi

Julkaistu 13.01.2010 15:17:09.

Sisäasiainministeriön poliisiosasto organisoitui vuoden alusta uudelleen. Poliisiosastoa johtaa osastopäällikkönä toimiva ylijohtaja Kauko Aaltomaa. Hänen alaisuudessaan toimii neljä yksikköä.

Sisäasiainministeriön poliisiosasto vastaa mm. poliisitoimen strategisesta suunnittelusta ja ohjauksesta, Poliisihallituksen tulosohjauksesta, poliisitoimea koskevan lainsäädännön valmistelusta ja ministeriötason kansainvälisistä tehtävistä.

Osasto jakautuu neljään yksikköön seuraavasti:


1) Lainsäädäntöyksikkö, päällikkönä hallitusneuvos Katriina Laitinen. Laitinen on siirtynyt uuteen tehtävään rajavartio-osastolta, jossa hän vastasi säädösvalmistelun ohjauksesta.

2) Kansainvälisten- ja EU-asioiden yksikkö, päällikkönä kansainvälisten asioiden johtaja Erkki Hämäläinen. Hämäläinen on aikaisemmin työskennellyt KRP:n rikostietopalvelun päällikkönä.

3) Poliisitoimen suunnitteluyksikkö, päällikkönä poliisijohtaja Pentti Saira. Saira siirtyi tehtävään lääninpoliisijohtajan paikalta Lapista.

4) Talouden suunnitteluyksikkö, päällikkönä suunnittelujohtaja Sanna Heikinheimo. Heikinheimo on aikaisemmin työskennellyt KRP:n apulaispäällikkönä.

Vuoden alusta aloitti toimintansa myös Poliisihallitus, jota johtaa poliisiylijohtaja Mikko Paatero. Poliisihallituksen tehtävänä on mm. suunnitella, kehittää, johtaa ja valvoa poliisitoimintaa ja sen tukitoimintoja, vastata kansalaisten palveluiden tasapuolisesta saatavuudesta ja laadusta maan eri osissa sekä vastata poliisiyksiköiden tulosohjauksesta ja voimavarojen suuntaamisesta niille.

Lähde: Sisäasiainministeriön verkkosivut 12.01.2010